Ułatwienia dostępu

Miasto Lubartów znane jest ze  skeczu „Sęk”, który zyskał szeroką popularność dzięki wykonaniu Kabaretu Dudek. Dialog bohaterów skeczu zaczyna się od zamówienia rozmowy zamiejscowej z numerem Lubartów 33, stąd nazwa projektu. Jego ideą jest  zainspirowanie twórców profesjonalnych i amatorów do stworzenia nowej wersji skeczu, którego miejscem akcji byłby Lubartów. Jest to zarazem pomysł na popularyzację miasta i jego historii na szerokim forum, ale także zaproszenie autorów do podjęcia dialogu ze szlachetną tradycją kabaretu literackiego. Współczesny wymiar projektu to nie tylko zaproszenie do uwspółcześnienia skeczu, ale także jego rejestracja i upowszechnienie dzięki nowoczesnym multimediom i współpracy z profesjonalnymi filmowcami. 

Druga część projektu to konkursy przeznaczone dla twórców nieprofesjonalnych: Konkurs Literacko-Kabaretowy “Lubartów 33” oraz  XXXII Konkurs Literackie im. Ludwika Stanisława Licińskiego, literata i etnografa związanego z Lubartowem, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w 2024 roku . Zadaniem uczestników Konkursu  “Lubartów 33” będzie napisanie nowej wersji “Sęka”, ale także udział w warsztatach filmowych, podczas których zarejestrowane zostaną nagrodzone teksty w formie filmów lub podcastu. Na potrzeby tej rejestracji chcielibyśmy stworzyć pracownię wyposażoną we współczesne narzędzia do rejestracji i obróbki multimediów, której do tej pory w LOK nie było. W przyszłości mogłyby się w niej odbywać warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta –  filmowe, fotograficzne, z animacji poklatkowej.

 Materiały powstałe podczas warsztatów zostaną opublikowane w internecie oraz zaprezentowane na gali festiwalu. Na gali zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursów i zaprezentowane stworzone na warsztatach filmy. Chcielibyśmy także, aby galę uświetnił występ artystów profesjonalnych.

Festiwal jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej, która od kilku lat zgłaszała chęć powstania imprezy kulturalnej nawiązującej do skeczu „Sęk”.