Lubartowski Ośrodek Kultury zrealizował projekt, którego osią i inspiracją był „Sęk” – skecz napisany przez Konrada Toma, a znany dzięki wykonaniu Kabaretu Dudek.
24 listopada 2024 r. przedsięwzięcie zostało podsumowane na Gali Finałowej projektu „Festiwal Lubartów 33”.
Wieczór rozpoczął się projekcją nagrania Kabaretu Dudek w skeczu „Sęk”, „skeczu nad skecze” autorstwa Konrada Toma. Mistrzowskie wykonanie duetu Dziewoński/Michnikowski przed pół wieku wyglądało znakomicie na dużym ekranie Kino Lewart 3D w Lubartowie i z miejsca wprawiło widownię w dobry humor.
Podczas gali zostały także zaprezentowane filmy, zrealizowane w ramach projektu na warsztatach multimedialnych prowadzonych przez pana Bartosza Gorzela. W warsztatach wzięli udział przede wszystkim uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Kabaretowego „Lubartów 33”. Dwie laureatki z kategorii młodzieżowej, Weronika Hrabowska i Wiktoria Łukasiewicz, poprosiły kolegów z teatru Scena 44 z II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie o udział w warsztatach i wystąpienie w ekranizacji tekstów. Młodzieży twórczo towarzyszył reżyser teatru, pan Rafał Wrotkowski. W drugiej części warsztatów wystąpiła m.in. rodzina pana Marcina Fijoła, laureata I miejsca w kategorii dorosłych. Udało się przygotować filmy do wszystkich nagrodzonych tekstów oraz do pracy pana Marcina Kurowskiego, który na potrzeby konkursu stworzył aż 6 utworów! Wszystkie przygotowane filmy zostały zaprezentowane na Gali Finałowej oraz opublikowane na kanale LOK na Youtube.
Podczas imprezy zostały wręczone nagrody dla laureatów. Werdykt przygotowany przez jurorów – Witolda Dąbrowskiego, Piotra Dziewońskiego i Marcina Wąsowskiego odczytała dyrektor LOK Urszula Bednarczyk, a nagrody wręczył Zastępca Burmistrza Radosław Szumiec, przedstawiciel Patrona Honorowego konkursu – Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik. W kategorii młodzieżowej I nagrodę odebrała Weronika Hrabowska, a II nagrodę – Wiktoria Łukasiewicz. W kategorii dorosłych zwyciężył pan Marcin Fijoł, a wyróżnienie otrzymała Janina Karasiuk. Razem z laureatami podziękowania i pamiątkowe koszulki z logo festiwalu odebrali także wszyscy uczestnicy warsztatów.
Po odebraniu nagród przyszedł czas na premierę kolejnego wyzwania, jakie niósł ze sobą projekt „Festiwal Lubartów 33”: stworzenie we współpracy z profesjonalnymi artystami nowej wersji skeczu „Sęk”, z którego znany jest Lubartów. Tego trudnego zadania podjęli się z klasą i polotem Artyści Kabaret OT.TO Napisany przez nich skecz to hołd złożony pierwowzorowi z ogromnym poczuciem humoru i błyskotliwością, z której znani są panowie Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski. Skecz został zarejestrowany i zmontowany przez pana Bartosza Gorzela w znakomitej jakości. Za „Sęka” Kabaretowi OT.TO Lubartowianie winni są wielkie „Sęk-ju” – to w końcu pierwszy od 50 lat skecz , którego akcja dzieje się w naszym mieście…
Po oklaskach po premierze filmu ekran kinowy podniósł się do góry i na scenie byli już panowie z Kabaretu OT.TO. Dla uczestników gali finałowej wystąpili z programem „Prawdziwa inteligencja”, zakończonym gromkimi brawami i bisami.
Zainteresowanie występem Kabaretu OT.TO było tak duże , że na prośbę LOK artyści wystąpili tego dnia dwukrotnie – po gali Festiwalu Lubartów 33 sala widowiskowa wypełniła się ponownie na drugi występ z okazji Imienin Miasto Lubartów.
fot. Katarzyna Wójcik Tygodnik Lubartowiak































